
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 208 |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 120 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, I²S, IrDA, MMC, SD, SPI, SSP, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 165 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Max Frequency | 120 MHz |
| RAM Size | 96 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of Programmable I/O | 165 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 120 MHz |
Stock: 260
Distributors
pcbx
Unit Price$8.93060
Ext.Price$8.93060
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.93060 | $8.93060 |
| 10 | $6.23329 | $62.33290 |
| 25 | $6.03238 | $150.80950 |
| 50 | $5.91485 | $295.74250 |
| 100 | $5.79961 | $579.96100 |
| 300 | $5.68662 | $1705.98600 |
| 500 | $5.57585 | $2787.92500 |
